Форум за туризъм и пътешествия

Форум на портал "Нашето отечество България"
Дата и час: 14 Авг 2020 22:35

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 2 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Хижа "Малина" - Западна Стара планина
МнениеПубликувано на: 10 Авг 2009 08:07 
Администратор
Аватар

Продължение на темата за х. Малина.
Както сте прочели в сайт “Нашето отечество България”, понастоящем х. Малина представлява една изтърбушена руина, но това може да бъде тълкувано по много начини. Например, в сайт Journey.bg се казва, че хижата функционира и т.н. Всъщност - прочетете сами.

Изображение

Последната актуализация на въпросния сайт, както е видно, е от 12.05.2009, а драмата на х. Малина е от години по-рано.
В сайта на БТС /български туристически съюз/ се твърди друго. Може да прочетете:

Изображение

Очевидно БТС е в сериозно заблуждение относно имуществото си, защото единственото вярно е, че пътят е от трошенокаменна настилка. Цялата останала информация е негатив на съществуващото положение – нито легла има, нито печки, санитарни възли, водоснабдяване. Както не е вярно, че хижата не се експлоатира. Напротив – експлоатира се, при това - активно. Сега ще Ви разкажа от кой и за какво:
Ако зададете на Google въпроса “хижа Малина”, ще разберете откога най-рано е в сегашното си незавидно положение. Обитава се от цигани, препитаващи се с бране на малини. Може и с още нещо, но ми казаха само за малини.
Хижата отвсякъде: Вонята също е отвсякъде - гъста и лепкава. Остава в носа часове.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

И мазето:
Изображение

Изображение

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Хижа "Малина" - Западна Стара планина
МнениеПубликувано на: 10 Авг 2009 09:23 
Администратор
Аватар

За битието на сегашните обитатели малко по-късно.
Непосредствено преди хижата се натъкнахме на берачи на къпини. Къпини се берат с ето това устройство:
Изображение

Изображение

Изображение

На въпроса ми може ли с това да се берат и малини, отговорът беше категорично отрицателен. Минути по-късно попитах циганите с какво берат малини. Отговорът се вижда на снимките:

Изображение

Изображение

С това устройство, приличащо на детска пързалка, малините се изчистват от листата, които неминуемо се свличат от стеблата, след като “гребените” минат през тях. Смисълът е, че малините, имайки овална форма се изтъркулват измежду листата, които са плоски и остават по улея.

Изображение

Обикаляйки да снимам хижата, снимах и мазето, в което бяха прораснали гъби. Не съм гъбар, не знам тези какви са – ядливи или отровни, но не ми се мисли какво може да стане, ако циганите решат да се възползват от тях, като ги продават.
Изображение

Докато обикаляхме в близост до х. Малина, край пътя си отядохме на малини, че и набрахме. Въпросът “защо малините в близост до хижата не бяха обрани” остава без отговор. Та – това става с хижата, стопанисвана от ТД “Петрохан” в наши дни.
В заключение трябва – наистина трябва да кажа, че докато правех снимките, особено на децата, нито веднъж не усетих дръпване на апарата, въпреки че цената на обектива и апарата е четирицифрена. Децата се радваха искрено, че ги снимам и се тълпяха около мен, за да се видят, а възрастните цигани наблюдаваха отстрани. Никой от тях по никакъв начин не ми попречи да снимам – нещо, което ми се случва изключително често, че и заплахи отнасям.
И друго съм длъжен да кажа - тези живи детски погледи нямат нищо общо с телешкото излъчване на връстниците им от софийските училища.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

И няколко снимки из околността:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

В крайна сметка, кой е виновен за разрухата? БТС, който нехае за имотите си, но има апетити само към хижи, ремонтирани и разработени с чужди пари и труд или циганите, които се възползват от една оставена да се руши сграда.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 2 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа