Основното е, че компасът показва северният магнитен полюс /приблизителни координати 75°СШ 102°ЗД на о. Батерст – Канада/ , а не северният географски полюс /90°СШ/. Например, ако сте на 60°ЗД и 75°СШ и тръгнете според показанията на компаса на север, всъщност ще вървите на чист запад – за да отидете на северния полюс, трябва да се тръгнете на изток, като постоянно променяте курса на юг /спрямо показанията на компаса/ до достигането на пълен юг. Тогава ще сте на северния полюс. Това само с компас е невъзможно да стане. Респективно – южният магнитен полюс е на полярния кръг и 140°ИД.
Добре е да се знае, че залежи на желязна руда могат да подведат стрелката на компаса и да имате различни показания в рамките дори на 2 км. Добре е, при отиване на непознати места за дълги преходи, да проучвате залежите на метални руди. Не разчитайте единствено на GPS-а, а на електронния компас – никак. Движете се по карта, като винаги следете къде се намирате! Имайте предвид, че картите, направени преди 1990г. са умишлено неточни, а съществуват и по-късни издания, които ползват същата картна основа, т. е. – продължават да са неточни. Точните и хубави карти, уви, са рядък лукс!
Показанието на стрелката на компаса се влияе и от Слънцето – след изгрев и около залез. Съобразявайки се с това и с написаното в горния абзац, може да си спестите неприятни емоции /в най-добрия случай/.
Добре е компасът да има и линийка, с която на измерване разстояния и според мащаба – реалната отдалеченост на обектите.
Горещо Ви препоръчвам и следващата тема -
"Топография и картография"!!!