Форум за туризъм и пътешествия

Форум на портал "Нашето отечество България"
Дата и час: 30 Май 2020 22:32

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: За кратко до гр. Бар, Черна гора
МнениеПубликувано на: 21 Апр 2020 13:05 
Администратор
Аватар

През април 2019г. синът ми, след като стана републикански шампион по шотокан в категориите си, получи възможност да се състезава за пореден път на Европейско първенство по шотокан (SKDUN) в гр. Бар, Черна гора. Искаше да пътуваме със собствен транспорт и това отвори възможност за малко снимки.
В прекомерно зряла възраст ми се повдигна част от завесата на спорта в България. Разбрах какво нагорнище е пътят до едно Републиканско състезание, до Европейско, до Световно. Видях лишенията на момичетата и момчетата, които се състезават за нашето знаме и Родина. Лесното умуване от дивана пред телевизора, съветите и оценки от хора, които дори фантазия нямат да си представят усилието само да стигнеш до състезание, е една от чудовищните глупости, които така агресивно се насърчават и вилнеят в България. Пътят на карате срещна децата ми и мен с изключителни хора и учители, подари ни преживявания, които няма да се опитвам да вкарам в думи. Усещането за отбор, дух, съпричастност, плодотворното усилие – това се учи с потта, която пълни очите на тренировка. Не се купува, не се прочита, не се записва в тетрадка – трябва да се преживее. Карате ме удостои с честта да познавам хора, които дори поединично правят за децата на България много повече, отколкото цялата ни, пълна с нискостеблени егоисти държавна машина, както и с деца с огромни, лъвски сърца. Осу!
Изображение

Част от Националния ни отбор. Едно знаме, една цел – постигната.
Изображение

Пътуването през Сърбия извън магистралата беше много бавно. Минахме през безчет села, а в зона “школа” максималната скорост е 30км/ч. Тази зона се означава навсякъде, където е възможно да се съберат повече хора – пред спортни площадки, административни сгради, център и т.н., а не само пред училища. В един момент равносметката време / пробег се оказа плашеща.

Град Бар се беше стаил между планините и понасяше прищевките им. Облаците от тази снимка изчезваха за по-малко от половин час и небето грейваше като на следващите. Обратният вариант също често се случваше.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

И обратно към България. Това е по каньона на р. Тара. Снимането беше трудно, защото пътят е тесен и няма отбивки - през прозореца и в движение. За тези условия синът ми се справи повече от чудесно.
Изображение

Изображение

Кратка почивка на Шкодренското езеро.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

И няколко снимки на р. Тара. Трябва да кажа, че от хронологична гледна точка (в посока България) те трябва да предшестват Шкодренското езеро.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

По пътя винаги е приятно някой да отвърне на поздрава ти!
Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа